8 Nisan’da tam “Güneş Tutulması”: Peki tam olarak nereden görülecek, neler görülecek ve bu Güneş Tutulmasını özel kılan şey ne?

ABD, Meksika ve Kanada tutulmanın tam yolunda olacak, bu da 15 eyalette 31 milyondan fazla insanın ay tarafından gizlenen güneşin büyüleyici görüntüsüyle karşılaşacağı anlamına geliyor.
NASA’ya göre, Kuzey Amerika’da insanların tutulmayı bütün olarak görebilecekleri ilk yer, Meksika’nın Pasifik kıyısı (PDT) 11.07 civarında olacak.

Tutulmanın yolu daha sonra Teksas’tan Amerika Birleşik Devletleri’ne girecek ve Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indiana, Ohio, Pennsylvania, New York, Vermont, New Hampshire ve Maine’den geçecek.Yol Güney Ontario, Quebec, New Brunswick, Prens Edward Adası ve Cape Breto’daki Kanada’ya doğru ilerlemeden önce Tennessee ve Michigan’ın küçük kısımları da tam tutulmayı deneyimleyecek. Son görülmesi Newfoundland’da olacak.

Ay, NASA tarafından oluşturulan kendi saat dilimine sahip olacak ancak orada saatler farklı çalışıyor.

Bilim insanları tam güneş tutulmasından ne öğrenmeyi umuyor?

Toplamda yaklaşık dört buçuk dakika sürecek şekilde ayarlandı.
İngiltere’de bunu görmenin bir yolu var mı?
NASA ayrıca tutulma yolu boyunca çeşitli bölgelerden teleskop görüntüleri sağlayarak gök olayının canlı akışını sağlayacak.

Bunu NASA’nın resmi YouTube kanalından izleyebileceksiniz .
Siteye göre kısmi tutulmanın başlangıcı 19.52’de (BST) başlayacak ve 20.51’de sona erecek.
İnsanlar tam güneş tutulması sırasında tam olarak ne görüyorlar?
Etkinlikte gökyüzünün sanki şafak veya alacakaranlıkmış gibi kararması ve ışığının ay tarafından engellenmesi nedeniyle güneşin etrafında bir hale oluşması görülecek.
NASA’ya göre, hava açıksa, tutulma yolu üzerindeki insanlar güneşin koronasını veya genellikle güneşin parlak yüzü tarafından gizlenen dış atmosferi görecekler.

NASA, Ay tarafından tamamen engellendiği çok kısa bir an dışında güneşe bakmak güvenli olmadığından, izleyicilerden tutulma sırasında özel göz koruması takmalarını istiyor.
Oxford Üniversitesi’nden astrofizik profesörü Chris Lintott, Sky News’e şunları söyledi: “Tam Güneş Tutulması doğadaki en muhteşem manzaralardan biridir ve galaksinin herhangi bir yerinde çok nadir olabilir.”
“Her seferinde sırtımdan aşağı bir ürperti geliyor” diye ekledi.

Kısmi güneş tutulmalarının, Güneş’in bir kısmı alınmış gibi görünmesine neden olduğu biliniyor, çünkü Ay, Güneş’in tamamını değil, yalnızca bir kısmını kaplıyor.

Bu neden bu kadar özel?

Bu biraz anormal çünkü tam güneş tutulmaları dünyanın herhangi bir yerinde yalnızca 375 yılda bir gerçekleşecek, ancak ABD’nin Illinois eyaletindeki insanlar bunu yedi yıl içinde ikinci kez görecek. Illinois’deki 21.000 nüfuslu Carbondale şehri, Ağustos 2017’de bir tam güneş tutulması gördü ve bu kadar kısa bir süre sonra tekrar bir güneş tutulması görecek olmaları inanılmaz derecede nadirdir.
Eyalete yeni bir takma ad kazandırdı: Amerika’nın tutulma kavşağı.
Illinois Doğal Kaynaklar Departmanı, “Güney Illinois, Amerika’nın tutulma kavşağı olarak kabul ediliyor çünkü 2017’de bütünlük yolunun merkez çizgisindeydi ve 2024’te tekrar olacak.” dedi.
Bilim insanları da neden heyecanlı?
Hem profesyonel hem de amatör bilim insanları, Dünya kararırken deneyler ve gözlemler yapmaya hazırlanıyor.
NASA’nın başkan yardımcısı Pam Melroy, bunun Dünya, Ay ve Güneş arasındaki etkileşimi incelemek için “tamamen farklı” bir fırsat vereceğini söyledi.
ABD uzay ajansı ve diğerleri, çalışmalarının çoğunu, normalde Güneş çok parlak olduğu için görülemeyen, güneşin dış atmosferi olan koronayı gözlemlemeye odaklayacaklar.
NASA’nın bilim adamları, 8 Nisan’da bir dizi deney yapmak üzere 50.000 ft (9,5 mil) yüksekliğe kadar araştırma uçakları göndererek bu konuda daha fazla veri elde etmenin yanı sıra diğer soruların yanıtlarını da almayı umuyorlar.

İşte gözlemlemeyi umdukları şeylerden bazıları:

Parçacıklar uzaya fırlatıldığında ne kadar hızlı hareket ediyor?
Orta ve alt koronadaki yeni ayrıntıları tanımlamaya çalışmak için hem kızılötesi hem de görünür ışıkta fotoğraf çekmek.
Koronadan gelen ışığı incelemek için bir spektrometre kullanmak, koronanın sıcaklığı, kimyasal bileşimi ve yaydığı parçacıklar hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyorlar.
Güneş’in etrafındaki toz halkasını incelenip toz, güneş sisteminin oluşumundan kalan kalıntılardır
Yakınlarda yörüngede dönen asteroitler aranıyor.
Yüzlerce yurttaş bilim insanının da Pazartesi günkü tutulmaya katılması, kuşların ve diğer yabani hayvanların sessizleşmesi, güneş engellendiğinde sıcaklığın düşmesi ve iletişim üzerindeki etkileri gibi konulara bakması bekleniyor.
ABD’li üniversite öğrencileri atmosferik değişiklikleri izlemek için yüzlerce hava balonunu serbest bırakacak.
Tam güneş tutulmaları genellikle yaklaşık 18 ayda bir meydana gelir, ancak kısmi tutulmalar yılda iki ila beş kez gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x