Suat Kılıç’tan televizyonlara tepki: Artık buna bir son versinler

Yeniden Refah Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Suat Kılıç, yerel seçim çalışmaları kapsamında Ankara’nın Altındağ ilçesinde açıklamalarda bulundu.

DHA’nın haberine göre, çarpık kentleşme sorununa dikkat çeken Suat Kılıç, “Ankara’da çarpık kentleşmenin olduğu bir bölgedeyiz. Ankara Kalesi’ni gören bir noktada bulunuyoruz. Yıkılan gecekondular ile ilgili yapılması gereken kentsel dönüşüm hamleleri maalesef tamamlanamadı. Ankara’da büyükşehir belediyesi yapması gereken konutlaşmanın çok gerisinde kalıyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde en önemli problem kaliteli, ekonomik sosyal konut problemi. Vatandaşlarımız barınacak, kiralık konut bulmakta zorlanıyor. En ucuz 2+1 evin 1 aylık kirası 15 bin lirayı aşmış bulunuyor” diye konuştu.

‘BELEDİYE PAYLARINI RANTA KONU EDİP YANDAŞLARA DAĞITMAYACAĞIZ’

Yeniden Refah Partisi olarak Ankara’nın ekonomik sosyal konut problemini üç hamlede çözmenin vaadini verdiklerini söyleyen Kılıç, “Ada ve mahalle bazında kentsel dönüşümler uygulayacağız. Kentsel dönüşümü, rantsal dönüşümle karıştırmayacağız. Kentsel dönüşümden dolayı artacak emsal artışları vasıtasıyla hem hak sahipleri konutlarına kavuşmuş olacaklar hem de dönüşüm yüklenicileri şehre on binlerce yeni konutu kazandırmış olacaklar. Ayrıca, Ankara’da yapılacak yeni imar uygulamalarından doğacak arsaları belediye paylarını ranta konu edip yandaşlara dağıtmayacağız. Belediyeye imar paylarını doğrudan ekonomik ve sosyal konut üretimine tahsis edeceğiz. Yani belediyenin imar payları rantsal değil, konutsal kullanıma tahsis edilmiş olacak” dedi.

‘ANKARA 5 YILDIR İYİ YÖNETİLMİYOR’

Belediye şirketi Portaş ile vasıtasıyla her yıl 20 bin konut inşa edeceklerini belirten Suat Kılıç, “Bu konutlar hiç konut sahibi olmayan ailelere tahsis edilecek, faizsiz ödemeler uygulanacak ve bütçelere uygun kira öder gibi bu konutlara sahip olmaları sağlanacak. Belediye demek yerinden yönetim demektir. Belediye demek kentleşmek demektir. Belediye demek kentsel dönüşüm demektir. Belediye demek kentsel rantı vatandaşın payına, yaşam kalitesine aktarmak demektir. Ankara 5 yıldır iyi yönetilmiyor. Ankara’nın makus talihini değiştirecek olan yönetim anlayışı Yeniden Refah Partisi’nin yerel yönetim anlayışıdır, yerinden yönetim anlayışıdır. Biz varız, biz çözeriz” ifadelerini kullandı.

‘BU ARKADAŞLARI KINIYORUM’

Suat Kılıç, partilerinden gösterilen adayların geri çekilmesi iddialarına ilişkin de şunları söyledi:

“Maalesef çıkarılmadığımız televizyon kanallarında bazı yorumcular bizi yayına almak yerine bizim adımıza açıklamalar yapıyor. Bu son derece yakışıksız ve çirkin bir yaklaşım. Bizim adımıza açıklamalar yapmak yerine bu televizyon kanallarına bizi çağırsınlar. Çıkalım sorularına cevap verelim. Adaylıktan çekilecek miyiz, çekilmeyecek miyiz soruları net bir karşılık bulmuş olsun. Çok üzgünüm, birçoğu tanıdığımız arkadaşlar. Tanıdığımız yorumcular, televizyonlar, televizyon yöneticileri doğrusu niye böyle yapıyorlar? Kim adına böyle yapıyorlar? Kimin sesi olmaya çalışıyorlar? Anlamak mümkün değil.

Bu büyük bir haksızlık, emeğe saygısızlık. Bugün Ankara’da on binlerce teşkilat mensubu 25 ilçemizde çalışmalara destek vermek üzere sahada bu insanların emeğini görmezlikten gelmek, yapılan harcamaları görmezlikten gelmek, doğrusu çok büyük bir saygısızlık. Yeniden Refah Partisi, Hazine yardımı alan bir siyasi parti değil. Televizyonlar tarafından ambargoluyuz, kullanamıyoruz. Reklam mecralarına çıkamıyoruz. Kıt kanaat imkanlarla yaptığımız kampanyaların üzerine de bu şekilde adaylıktan çekilecekler diyerek çökmeyi haksızlık, siyasi ayıp olarak görüyorum ve bu arkadaşları kınıyorum. Bunu lütfen yapmasınlar.”

‘GERÇEKTEN İNSAN UTANIYOR’

Ankara’da Yeniden Refah Partisi’nin afiş ve posterlerinin söküldüğünü ifade eden Suat Kılıç, “Ya biz Hazine yardımı almıyoruz. Kıt kanaat kaynaklarımızla kampanyamızı finanse etmeye çalışıyoruz. Benim Altındağ’daki seçim ofisimin duvarımdaki posterini bile söküp indirdiler. Ve posterimi indirenler bir siyasi partinin giydirilmiş aracından inen insanlar, söylemeye dilim varmıyor. Gerçekten insan utanıyor. Yapmayın bunu. Başkaları üzerinden siyasi hesaplar, siyasi pazarlıklar yürütmeyi” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x